Jednou z výhod systému Dotykačka je možnost zvolení vhodného cloudového řešení s ohledem na skladové hospodářství.


Co je to cloud?

Data v Dotykačce jsou uložena na tzv. cloudu, což je zabezpečené datové úložiště na internetu, které komunikuje s vaší pokladnou a data s ní synchronizuje. Pracovat můžete jak s lokální pokladnou, tak i s tímto vzdáleným cloudem přes webové rozhraní, které nazýváme Vzdálená správa. V obou případech můžete data přidávat, editovat, mazat atd. V případě nehody vaší pokladny vaše data zůstávají zálohovaná na cloudu a mohou být zpětně naimportována do nové, nebo opravené, pokladny.

 

Co je to sklad?

Sklad je místo, kam přidáváte produkty (položky) k prodeji, či k odtěžování. Kontrolou skladu zjistíte stav vašich zásob. Více pokladen může sdílet jeden sklad, nebo můžete nastavit pro každou pokladnu samostatný sklad.

 

Které nastavení zvolit?

Podle toho, zda potřebujete sdílený sklad a jaký druh obchodu provozujete, zvolíte i nastavení cloudového řešení pro váš pokladní sytém. Různé varianty řešení jsou popsány níže.

 

Potřebujete sdílené sklady?

Můžete mít sklad sdílený pro více pokladen, nebo oddělený. Sdílený sklad znamená jeden centrální sklad, který obhospodařuje více poboček. Například budete mít jeden centrální sklad, kde budou všechny zelinářské produkty pro pobočky zelinářství v Praze, Plzni a Pardubicích. Také je možné mít v centrálním skladu veškerou zeleninu pro zelinářství v Praze a Plzni a zároveň suroviny na výrobu perníku pro Pardubické perníkářství. V obou případech pokračujte krokem dva, Potřebujete sdílené produkty? U oddělených skladů budete mít i samostatný cloud, viz Řešení 4.


Potřebujete sdílené produkty?

Poté se rozhodněte, zda potřebujete sdílené produkty, tzn., zda chcete, aby na všech pokladnách (pobočkách) byly dostupné všechny produkty. V Plzni byste tak například měli dostupný stejný sortiment zeleniny, jako v Pardubicích. Pokud ano, pokračujte krokem tři, Potřebujete rozdílné ceny? Pokud ne a plánujete sdílený sklad, vyberte Řešení 3. Pokud ne a budete mít oddělené sklady, vyberte Řešení 4.


Potřebujete rozdílné ceny?

Dále pokud chcete rozdílné ceny, tzn. pro různé pokladny (pobočky) stejný sortiment zboží, ale jiné ceny produktů (např. banány v Pardubicích levnější, než v Praze), je pro vás vhodné Řešení 1. Pokud budete mít pro různé produkty stejné ceny, zvolte Řešení 2.Řešení 1: Jeden cloud s úpravou cen v čase

Pokud chcete jeden sklad se všemi produkty dostupnými pro všechny pokladny (pobočky), ale s různými cenami produktů (např. banány v Pardubicích levnější, než v Praze), je řešením jeden cloud s úpravou cen v čase. Toho docílíte ve Vzdálené správě přes záložku CENY, zvolením možnosti Přidat (pravidlo), vybráním produktu a nastavením ceny a času a hlavně POKLADNY (pobočky), pro kterou chceme odlišnou cenu.


reseni1b.pngŘešení 2: Jeden společný cloud pro všechny pokladny

Pokud chcete jeden sklad se všemi produkty dostupnými pro všechny pokladny (pobočky) se stejnými cenami produktů (např. banány v Pardubicích stejně drahé jako v Praze) je řešením jeden společný cloud pro všechny pokladny (pobočky). Toto je standardní nastavení při instalaci Dotykačky.


reseni2b.pngŘešení 3: Jeden cloud se skrytými produkty pro různé pokladny

V případě, že chcete jeden sklad, ale na různých pokladnách (pobočkách) mít dostupné (viditelné) odlišné produkty (např. v Praze banány, v Plzni rajčata a v Pardubicích jablka), je řešením jeden cloud se skrytými produkty pro jednotlivé pokladny (pobočky). Toho docílíte ve Vzdálené správě volbou SEZNAMY → SKRYTÍ PRODUKTŮ, zvolením možnosti Přidat (pravidlo), vybráním produktu, pokladny (pobočky) na které má být produkt skrytý, a zaškrtnutím volby Skrýt produkty.


reseni3b.pngŘešení 4: Vlastní cloud pro každou pokladnu

Pokud chcete pro každou pokladnu jiný sortiment zboží a zároveň i samostatný sklad (například v Praze zelinářství a v Pardubicích perníkářství), je řešením vlastní cloud pro každou pokladnu. Nový cloud můžete vytvořit vždy při aktivaci nové pokladny, viz postup v uživatelské příručce. Při instalaci a aktivaci Dotykačky na další pokladně pak můžete vybrat nově vytvořený cloud pro tu pokladnu (pobočku), na které právě probíhá instalace.


reseni4d.png